<
استارت کسب

سخن هفته

جک ما

تایید زرین پال

آخرین محصولات

دانلود چک لیست کسب و کار

دانلود رایگان کسب و کار

اشتباه استراتژیک والمارت در آلمان

تاریخ ارسال مطلب : ۳ آبان ۱۳۹۶

یکی از برندهای معروف و موفق کسب و کار در دنیا، والمارت می باشد. اما در این مطلب قرار نیست روش های موفق آمیز یک برند را توضیح دهیم، برعکس، می خواهیم یکی از زاه های اشتباه این غول فروشگاهی دنیا را بازگو کنیم، چراکه گاهی درس گرفتن از اشتباهات دیگران از آموزش راه های موفقیت آمیز بهتر است.

شرکت والمارت ، دارای بزرگترین فروشگاه های زنجیره ای در آمریکا و سایر نقاط دنیا است. روش کار این غول فروشگاهی براساس ارزان فروشی است. این شرکت آمریکایی در دسامبر ۱۹۹۷ تصمیم گرفت در آلمان کسب و کار خود را گسترش دهد. عدم شناخت و یا عدم تحقیق از بازار و مسایل فرهنگی آلمان، باعث شد که استراتژی موفق والمارت در این کشور جواب ندهد. یعنی لزوما یک استراتژی موفق، حتی برای یک شرکت، ممکن است در زمان و مکان دیگری جواب ندهد.

در ابتدای کار، والمارت ۲۱ فروشگاه زنجیره ای شناخته شده ورتکاف آلمانی را خریداری کرد و یک سال بعد ۷۴ هایپر مارکت اسپار را تصاحب کرد. چنین هزینه های گزافی در ابتدای کار، برای این بود که والمارت خودش را در رتبه های بالای فروشگاه های زنجیره ای آلمان قرار دهد (در آن موقع رتبه چهارم هایپرمارکت های آلمان را بدست آورد). گرچه فروشگاههای ورتکاف در نقاط خوب شهر واقع شده بودند، اما تصاحب ۷۴ هایپر بعدی که در حومه قرار گرفته بودند و متراژ مناسبی برای این کار نداشتند، یکی از اشتباهات والمارت به شمار می رود.

اشتباه دیگر والمارت، گماردن یک مدیر آمریکایی که حتی زبان آلمانی هم نمیدانست، بر بالاترین سطح مدیریتی شعبه آلمان خود بود. این موضوع باعث چالشهای فراوانی برای والمارت گردید. مدیران آمریکایی والمارت براساس نوع کارکردشان در آمریکا قصد داشتند که از منابع تامین کننده فروشگاه هایشان بصورت سرزده بازدید به عمل آورند، که این منابع عمدتا آلمانی براساس فرهنگ کاری خودشان، اجازه این کار را نمی دادند. علاوه بر این، وقتی والمارت باتوجه به نوع درآمدی که داشت، مجبور به کاهش هزینه های خود بر اساس کاهش نیروی انسانی شد، مقابل مقررات سختگیرانه آلمان قرار گرفت. برکناری کارگر در آلمان بسیار پرهزینه و وقتگیر است و این شرکت آمریکایی به دلیل عدم مطالعه قوانین آلمان، دچار مشکل شد.

شعار والمارت “هر رو قیمت ارزان” باعث شده که خریداران بیشتری به فروشگاه های آن مراجعه کنند. اما این شعار در آلمان باعث شد که دو رقیب اصلی آلمانی قیمت های خود را با درصد بیشتری کاهش دهند. جالب اینجاست که روزنامه های آلمانی، وعده کاهش قیمت شرکت آمریکایی را بصورت منفی تجزیه و تحلیل می کردند.

به این موضوع ها، فرهنگ خرید آلمانی را هم باید اضافه کنیم. در فروشگاه های والمارت، رسم بر این است که وقتی مشتری وارد فروشگاه می شود، کارمندان به استقبال آن ها آمده تا آنها را راهنمایی کنند و حتی به خرید کالاهل ترغیب کنند. اما آۀمانی ها به این رفتار عادت ندارند و باعث می شد که دیگر به این فروشگاه ها مراجعه نکنند. همچنینی والمارت علاقه داشت ساعت خرید طولانی داشته باشد . موردی که مطابق مقررات آلمان و محدود بودن ساعات کاری عملا غیرممکن بود.

این موارد، خلاصه ای بود از نتایج یک استراتژی اشتباه مبنی بر روش کار آمریکایی در یک کشور اروپایی بدون درنظر گرفتن فرهنگ آن کشور و مقررات وضع شده آن. والمارت پس از ۵ سال و ضرری در حدود یک میلیارد دلار، تمامی شعب خود را به شرکتی به نام مترو فروخت و از آلمان رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط

چک لیست رایگان کسب و کار
اگر آماده شده اید که ایده خود را عملی کرده و کسب و کار تان را راه اندازی کنید، این چک لیست را بصورت رایگان دریافت کنید تا موردی را از قلم نیاندازید....